Fytoestrogény sú prírodné látky a prírodné hormóny s účinkom veľmi podobným klasickému ľudskému estrogénu. Tieto látky patria medzi nesteroidné látky a ide o látky, ktoré sú obsiahnuté vo viacerých rastlinách a bylinkách. Tieto látky majú viacero vlastností, ktoré sa využívajú u žien a to napríklad aj pri zväčšovaní pŕs.

Fytoestrogény na rast pŕs

Medzi najčastejšie produkty, kde sa tieto rastlinné hormóny využívajú, patria tabletky na rast prs. Fytoestrogény sú v tabletkách vo forme extraktov a výťažkov rôznych rastlín, ako napríklad Senovka grécka, Saw Palmetto, Wild Yam, Damiana, Angelika alebo Benedikt lekársky.

Takéto prípravky sú plne rastlinného pôvodu a ide v podstate o doplnok stravy alebo výživový a vitamínový doplnok. To, či a ako veľmi pôsobia tabletky vyrobené na tejto báze na rast poprsia, je veľmi individuálne, pretože to záleží od stavu prsného tkaniva, pôvodnej hladiny hormónov a tiež od toho, či sa na rast pŕs využívajú tabletky izolovane, alebo sa používajú aj iné metódy a formy – napríklad čaj a podobne.

Rozhodne ale nie sú fytoestrogény žiadne zázračné látky, ktoré by mali okamžité a viditeľné účinky tak, ako keď absolvujete plastickú operáciu s prsnými implantátmi. Zdurenie prsnej žľazy a tým pádom aj spevnenie pŕs a ich väčšiu plnosť však môže nastať a to pri dlhodobejšom užívaní tabletiek na rast pŕs. Rozhodne ale nie je na mieste očakávať zázraky za jeden deň.

Rozdelenie fytoestrogénov

Existuje niekoľko skupín a druhov fytoestrogénov, ktoré sa nachádzajú v rôznych rastlinách, bylinách, semenách a strukovinách. Znamená to, že sa môžu nachádzať aj prirodzene v strave a potravinách, čo znamená, že sa dajú kúpiť nielen ako tabletky, ale aj v takejto prirodzenej forme.

Existujú tri skupiny fytoestrogénov:

 1. Izoflavóny – nájdete ich v strukovinách alebo napríklad v sójových bôboch a ich najznámejším účinkom je spomalenie starnutia, čiže antioxidačné pôsobenie na bunky.
 2. Lignany – táto skupina sa nachádza napríklad v ľanových semenách a vyskytuje sa aj v tabletkách určených na rast pŕs, keďže podporuje aj vyživovanie prsného tkaniva.
 3. Kumestany – fytoestrogény tohto typu sa nachádzajú viac v rastlinách a bylinách, napríklad v Lucerne, pričom niektoré konkrétne fytoestrogény majú aj v tomto prípade účinky podobné estrogénu a teda tiež môžu slúžiť aj na rast poprsia

Najznámejšie účinky fytoestrogénov

Čo sa týka estrogénov, väčšina má kladné, ale niektoré majú aj negatívne účinky. Existujú štúdie, ktoré hovoria, že fytoestrogény a rakovina prsníka spolu súvisia, ale zároveň sú aj štúdie, ktoré toto vyvracajú. Jednotné v tomto nie sú ani iné zdroje, napríklad Wikipedia alebo odborné zdroje na internete.

Prebieha tiež aj diskusia ohľadom ich účinkov napríklad na zväčšovanie poprsia a jeho spevňovanie. V tomto prípade závisí naozaj od individuálnych prípadov, ale úplne bez efektu to samozrejme nie je.

Najčastejšie účinky sú:

 • protiplesňové, antivírusové a bakteriostatické pôsobenie
 • upokojenie hladiny hormónov počas obdobia klimaktéria a zmiernenie negatívnych symptómov
 • počas menštruačného cyklu zmiernenie bolestí a nepriaznivých príznakov
 • vplyv na hormonálnu hladinu všeobecne a teda aj ovplyvnenie napríklad intenzity akné
 • spomaľovanie starnutia buniek a organizmu

Prírodné zdroje fytoestrogénov

Viete, kde všade sa niektorá z vyššie spomenutých skupín nachádza? Prirodzených zdrojov je naozaj veľké množstvo a či už ide o potraviny, ovocie, zeleninu alebo čokoľvek iné, výhodou je, že cena je v tomto prípade oveľa priaznivejšia ako pri iných spôsoboch „dopĺňania“ fytoestrogénov do tela.

Fytoestrogény obsahujú napríklad:

 • hrášok, sladké zemiaky, kôpor, mrkva, cesnak, aníz, sója
 • jablká, čerešne
 • jačmeň, ovos, raž
 • červené víno

Ako fytoestrogény efektívne využiť

Ak chcete vedieť, či vám môžu pomôcť fytoestrogény k väčšiemu poprsiu, odporúčame vám našu e-Knihu „Prirodzene väčšie prsia“. Dozviete sa tu na jednom mieste všetky komplexné informácie o tom, ako fungujú estrogény, fytoestrogény, ale aj o iných faktoroch a príčinách, ktoré ovplyvňujú rast pŕs.

V príručke nájdete tiež presné návody, postupy a metódy, ktoré môžete aplikovať doma, bez toho, aby ste museli ísť na operácie, vyhadzovať peniaze von oknom a čakať dlhý čas na výsledky. Súčasťou sú aj konkrétne recepty napríklad na krémy na zväčšenie pŕs alebo tipy na cviky na ich spevnenie.