Rast prsníkov u dievčat je typický najmä v puberte, no prvotné náznaky začínajú už oveľa skôr. Aj v tehotenstve sa môže objaviť mierny rast súvisiaci najmä so zmenami v hormonálnej hladine, avšak takýto stav je prirodzená. Ako je ale možné obnoviť rast pŕs v dospelosti a ako to ovplyvniť?

Rast začína už pred pubertou

Prsníky začínajú rásť už okolo 9. až 10. roku života, pričom na úvod je možné pozorovať len bradavky vystupujúce z dvorcov, ktoré majú tvar tmavšie sfarbenej kruhovitej plochy. Neskôr, okolo 13. roku života, už dochádza k formovaniu ženských tvarov pŕs a to vplyvom hormónu estrogén, vďaka ktorému sa zväčšuje prsná žľaza a prsné tkanivo.

Zároveň, do 15. roku života sa objaví aj prvá menštruácia, obvykle ale o rok alebo dva neskôr, ako začnú prsia nadobúdať typické ženské tvary. Tempo rastu je veľmi individuálne a preto netreba z toho robiť žiadnu paniku, ak začnú prsia rásť neskôr.

Počas puberty a dospievania žien sa veľmi často vyskytuje aj nerovnomerný rast prsníkov, avšak táto asymetria, pokiaľ nie je príliš veľká, nepotrebuje významnejšie korekcie a sama sa dokáže upraviť. Niekedy dokonca je možné aj spozorovať v dôsledku nestálej hladiny hormónov aj rast prsníkov u mužov, avšak to je už medicínsky problém a nie bežná kozmetická záležitosť.

Prečo nie plastická chirurgia a iné zákroky

Na prirodzený rast prsníkov nemá vplyv akýkoľvek vonkajší zákrok tradičnej medicíny. Plastické zväčšenie prsníkov s implantátmi, použitie vstreknutia vlastného tuku alebo aplikovanie kyseliny hyalurónovej sú riešenia, ktoré vôbec neriešia prirodzený rast pŕs a môžu spôsobiť viac komplikácií a rizík.

V prípade prsných implantátov ide napríklad o problémy so samotnými implantátmi, ktoré je nutné reoperovať, problematické je aj hojenie jaziev, pooperačné infekcie a krvácanie, prípadne asymetria prsníkov. Známe sú aj prípady bolestivosti, stvrdnutia alebo zvýšenej citlivosti prsníkov po takýchto zákrokoch, ktoré sú mimoriadne invazívne do organizmu.

Nevhodné sú aj použitie vlastného tuku alebo kyseliny hyalurónovej, pretože hoci ide o menej invazívne zákroky, tieto tiež prinášajú viacero komplikácií. Navyše, zväčšenie poprsia pomocou kyseliny hyalurónovej je len dočasné.

Rast prsníkov a tabletky

Na rast prsníkov nie je dobrá len antikoncepcia, čo je pomerne známa vec. Hovoríme o tabletkách, ktoré majú čisto prírodné zloženie a ich cieľom je podporiť zväčšenie prsnej žľazy a tým pádom aj zväčšenie prsníkov.

Medzi ďalšie účinky, ktoré tieto tabletky majú mať, patria posilnenie pevnosti pŕs, zvýšenie citlivosti a zlepšenie priebehu menštruácie. Viaceré majú aj preventívne účinky proti výskytu nádorov závislých od hormonálnej hladiny.

U nás sa najviac predávajú tabletky na prsia ako Mamma Mia, Super Psia alebo Breast Extra plus, ktoré obsahujú výťažky napríklad z rastlín ako Saw Palmetto, Senovka grécka, Damiána, Angelika alebo rias Kelp. Tieto tabletky sa ale musia užívať dlhodobo a vo forme kúr a preto sa môže ich účinok prejaviť až po dlhšej dobe.

Ako môže pomôcť cvičenie

K rastu prsníkov môže určitým spôsobom prispieť aj cvičenie, najmä v tom, že môže prsné svaly spevniť a v prípade pravidelného a poctivého cvičenia zabezpečiť aj ich zosilnenie. Cvičenie samotné však určite rast neobnoví, avšak v kombinácii s ďalšími aktivitami môže prispieť k výrazne plnšiemu, pevnejšiemu a krajšiemu poprsiu.

V prípade cvičenia je najlepšie cvičiť klasické kliky aj kliky o stenu, využívať tlak a ťah dlaní oproti sebe a tiež cvičiť s jednoručnými a maximálne 1 kg činkami. Samozrejme, je možné aj v rámci bežného fitness cvičenia posilňovať prsné svaly, napríklad pomocou expandéru. Ak môžete, odporúčame vám aj pravidelné plávanie, ktoré je celkovo zdravé a tlak vody zároveň robí prsia pevnejšími a pokožku elastickou.

Ako prirodzene na rast prsníkov?

Prirodzený rast prsníkov je presne to, čo vám žiadne lieky alebo iné prípravky samé od seba nedokážu zabezpečiť. Je treba komplexný prístup k tejto situácii a práve na to slúži naša príručka nazvaná „Prirodzene väčšie prsia“, ktorá sa zaoberá možnosťami, ako je možné rast prsníkov obnoviť a kontrolovať.

Nájdete tu napríklad konkrétne tipy na to, ako cvičiť, ako zmeniť svoje stravovanie, aké potraviny pomáhajú na rast prsníkov, čo by ste mali a čo nemali robiť, ale napríklad aj recepty a návody na masáže alebo domáci krém. Všetko na jednom mieste a navyše – všetko prirodzene a bez straty času a vyhadzovania peňazí von oknom.