Nejedno internetové fórum či diskusia sú zaplavené otázkami, ktoré sa týkajú rôznych tabletiek, prípravkov, piluliek a iných preparátov, ktoré by mali pomôcť k zväčšeniu pŕs. Aká je teda pravda – je možné zväčšenie poprsia tabletkami alebo ide iba o nejaký mýtus? Odpoveď je – podľa toho, čo čakáte.

Ako rastú prsia

Prsia sú najviditeľnejším pohlavným znakom žien, ktorým sa ženy odlišujú od mužov. Ide zároveň o doplnok reprodukčnej sústavy, ktorý má veľmi významnú funkciu pre neskoršiu reprodukciu a najmä životaschopnosť potomstva.

Prsia sa skladajú z prsnej žľazy, prsnej bradavky a prsníkového dvorca a začínajú sa objavovať medzi 9 a 13. rokom. Ich rast trvá zhruba 10 rokov, ale je to veľmi individuálne, pričom rastom sa v tomto prípade nemyslí len vonkajší fyziologický rast, ale aj rast a vývoj vnútorných tkanív.

Na začiatku rastu vystupujú bradavky z kruhovitej tmavšie sfarbenej plochy. Vtedy ešte nemusia byť vôbec voľným okom viditeľné a len málokto si všimne rozdiel. Okolo začiatku puberty sa však vplyvom zvýšenej hladiny hormónu estrogén začínajú už formovať prsia do typicky ženského tvaru. Počas puberty pokračuje ich rast a vývoj a niekedy prichádza aj k asymetrii, čo je prirodzené.

To, ako v konečnom dôsledku prsia narastú, je závislé aj od dedičných predpokladov a genetickej predispozície, no zároveň platí, že napríklad aj hladina hormónov na to môže mať istý vplyv. A presne na tomto princípe fungujú všetky tabletky na prsia, ktoré sa u nás voľne predávajú.

Tabletky ako všeliek?

Zväčšovanie pŕs pomocou tabletiek je založené na tom, že ich obsahom sú výťažky z rastlín bohatých na fytoživiny a tzv. fytoestrogény. To sú prírodné hormóny rastlinného druhu, ktoré majú v ľudskom tele veľmi podobný účinok ako ženský estrogén, čiže ich cieľom je podpora rastu prsnej žľazy. Okrem toho podporujú zlepšenie obehu krvi v prsníkoch a aj ich spevnenie.

Najčastejšie obsahujú takéto tabletky výťažky z rastlín ako Saw Palmetto, Senovka grécka, Wild Yam alebo Fenikel, avšak záleží vždy aj od druhu. Medzi najviac známe a najviac žiadané u nás patria napríklad Decolen, Push Up 2, Mamma Mia, Super Prsia alebo Breast Extra +. Ide o voľnopredajné doplnky výživy a vitamínové doplnky prírodného charakteru, čiže žiadne hormonálne lieky na predpis.

Pre a proti takéhoto riešenia

Tabletky sú známe už dlhšiu dobu a svoj najväčší boom zažili niekoľko rokov dozadu. Napriek tomu, že mnoho žien možno očakávalo viac, určité pozitívne účinky na zväčšenie a spevnenie pŕs tieto tabletky majú.

Medzi plusy a možné účinky, ktoré ponúkajú, patria:

  • plnšie poprsie
  • pevnejšie prsia
  • zlepšenie kvality pokožky
  • zníženie menštruačných bolestí
  • možná prevencia pred výskytom nádorov závislých od hladiny estrogénov

Existujú ale aj niektoré „proti“, respektíve nevýhody tabletiek ako takých:

  • nutnosť dlhodobého užívania
  • pomalší nástup účinku
  • individuálny nástup účinku, čiže nie u každej ženy môže byť intenzita účinkov rovnaká

Ako samostatné a izolované riešenie je vhodné zväčšenie pŕs tabletkami len vtedy, ak nemáte očakávania, že sa vám prsia zväčšia aj o tri čísla alebo za krátku dobu. Maximum, čo je možné takýmito tabletkami dosiahnuť, je spevnenie poprsia a mierne zväčšenie objemu, avšak len pri pravidelnom a dlhodobom užívaní.

Nielen o tabletkách je rast pŕs

Tabletky samé o sebe teda žiaden zázračný rast a zväčšenie pŕs neprivodia. Otázkou je, čo by ste mohli spraviť, aby ste dosiahli skutočne prirodzený rast bez nutnosti napríklad plastickej operácie alebo iného chirurgického zákroku a zároveň bez toho, aby ste zbytočne strácali čas a vyhadzovali peniaze von oknom.

Odpoveď nájdete v našom eBooku nazvanom „Prirodzene väčšie prsia“, ktorý si môžete stiahnuť u nás. Dozviete sa tu všetko, čo potrebujete vedieť o raste pŕs, o tom, čo všetko tento proces ovplyvňuje a najmä o tom, čo môžete spraviť, aby ste vedeli tento rast pŕs obnoviť a kontrolovať ho tak, aby sa vám prsia naozaj zväčšili a to maximálne prirodzenou cestou.